Dokumentummal kapcsolatos tevékenységek
Galambos Ádám: „Anyaotthonban dolgozni kölcsönös töltekezést jelent!”
Galambos Ádám a gödöllői Margaréta-házban dolgozik, családgondozóként. Három család ügyeinek segítése tartozik hozzá. Munkájáról faggattuk. Szöveg: Horváth-Bolla Zsuzsanna, fotó: asztali.lutheran.hu / Magyari Márton
– Mi a feladatod az intézményben?
– Az intézményen belül két szakág működik. Az egyik a családgondozói ág, melyben négy ember foglalkozik egy-egy család ügyvitelével. Én vagyok az egyikük, hozzám is három család tartozik, akiknek az ügyeiért felelős vagyok. Az iskolába való beíratástól kezdve, a munkakeresésen, az anyakönyvek, a GYED és GYES intézésén át a pénzügyekig kiterjedően gyakorlatilag mindenben segítségükre állunk a családoknak.
A családgondozók mellett négy fő szakgondozó tevékenykedik, akik a főzésben, mosogatásban, takarításban, az alapvető életvitel elsajátításában és gyakorlatában segítenek, és ha kell, mindezekre megtanítják az itt élőket. Van csecsemőgondozó is, aki a kisgyermekekre figyel, meg óvónő is, aki gyerekfoglalkozásokat vezet itt az intézményben. Minden pénteken hittant tartunk, míg vasárnaponként a szomszédos Idősek Otthonában istentiszteleti lehetőség van. Van egy roma festőművész, aki kéthetente rajzolni tanítja a gyerekeket, tehát megpróbáljuk színessé tenni a napokat.
Minden hónap harmadik vasárnapján, családi istentiszteleten vehetnek részt a családok, az idősek otthonával közösen. Ez érdekes kapcsolatot eredményez, hiszen nagyon sok gyermekben a nagymama-, vagy a nagypapa-kép úgy alakul ki, hogy az a szomszédos idősek otthonában lévő idősekkel való kapcsolat folyamán mélyül el.
– Mi az, amiben különösen sokat kellett segítened az utóbbi időben hozzád fordulók számára?
– Sajnos a bekerülő családok között a különböző hitelek általi eladósodás nagyon gyakori. Sokan jelzáloghitelt vettek fel a házukra, aminek a törlesztő részleteit a megemelkedő kamatok miatt nem bírják fizetni. Velük megbeszéljük a számukra kedvezőbb hitelkonstrukciókat, a törlesztés menetét. Tanácsot adunk, merre lépjen tovább, hogyan használja fel az itt töltendő időszakát arra, hogy az adósságát rendezze, vagy legalább csökkentse. Ezen kívül a családok nemcsak anyagi, hanem lelki nehézségekkel is küzdenek. Intézményünk munkatársai ezen is próbálnak enyhíteni.
– Az anyukák egy évig vannak itt. Milyen kapcsolat alakulhat ki ennyi idő alatt velük?
– Mivel 24 órás beosztás van, ezért családgondozóként, alkalmanként 12 órát vagyok itt. Ez a munkabeosztás lehetőséget ad arra, hogy ne csak a szoros ügyviteli feladatokkal törődjünk, hanem lehetőség nyílik mind a szülőkkel, mind a gyermekekkel való kötetlenebb együttlétre, közös sportolásra, beszélgetésekre stb. Ezen kívül mi kollégák is értesítjük egymást azokról a fontosabb változásokról, amelyek egy-egy családdal kapcsolatban történtek. Ezáltal alapvetően végig tudjuk kísérni őket ebben az egy évben. Fontos is ez, hiszen csak így alakulhat ki olyan bizalmi kapcsolat, hogy őszintén tudjunk egymással beszélgetni a legsúlyosabb problémákról is.
– Mi van abban az esetben, ha egy éven belül nem sikerül munkát és albérletet találni?
– Ez az egy év lehetőség. A beköltözéskor szerződést kötünk a családokkal, illetve elmondjuk nekik, hogy mennyi ideig lehetnek itt. Amennyiben egy család ezt az egy évet lehetőségként fogja fel, és normálisan kihasználja, akkor mindenképpen el tud helyezkedni, és tud magának megfelelő lakhatást biztosítani. A családokkal kiszámítjuk, hogy az összes jövedelmükhöz viszonyítva az intézményen belül egy hónapban mennyiből tudnak megélni, és a többi pénzt a családok egy saját nevükre nyitott takarékkönyvbe fizetik, ezáltal lehetőségük van rá, hogy félrerakjanak maguknak. Ez egy év alatt arra vezet, hogy akár több százezer forinttal tudjanak továbbmenni.
– Mennyire jellemző az, hogy itt tud munkát találni valaki a környéken?
– Szinte minden esetben talál munkát az, aki keres, hiszen Gödöllő nem olyan kis település. Sok ipari létesítmény, áruház, cég van itt a környékünkön is, ahová állandóan keresnek munkaerőt, akár hat általánossal is.
Ráadásul Budapest is az autópályán busszal, vagy a hévvel fél óra alatt megközelíthető, így ez újabb lehetőséget biztosít az elhelyezkedésre. Általános tapasztalat, hogy aki egy év alatt nem talál munkát, az valójában nem is akar találni. Egyébként arra ösztönözzük a szülőket, hogy önállóan találjanak munkát, és önállóan intézzék a dolgaikat, hogy ha tovább mennek, akkor rendelkezzenek a különböző szituációk kezelésének képességével.
– Milyen egy ilyen intézményben dolgozni?
– Szerencsére az épület egy újépítésű ingatlan, mely lehetőséget kínált színvonalas és igényes terek kialakítására. Ha körülnézel, jól láthatod, hogy nincsenek leélt bútorok, koszos falak, hanem higiénikus és tiszta környezet fogad. Természetesen itt dolgozni nem a legegyszerűbb, hisz számos esetben olyan emberi sorsokkal, elkeseredésekkel és gyötrelmekkel találkozunk melyet kívülállóként nehéz feldolgozni, megérteni. Viszont a napok többségében azt tapasztalni, hogy elkeseredett emberek hogyan erősödnek meg, a gyermekek a korábbi helyekről és körülményekről hozott bántalmakból milyen gyorsan tudnak kimozdulni, és ismét mosolyogni, nagyon jó érzés. Ezen kívül el kell mondani, hogy bár mi vagyunk azok, akik azért vagyunk itt, hogy segítsük a családokat ez a munkaág is – mint bármely másik emberekkel foglalkozó terület – kölcsönös töltekezést jelent.